Send via SMS

בלוגים בענייני מחשבים ואינטרנט בתהליך הלמידה

בדרך כלל כל בלוג מכיל, דווקא בחלק מהבר בצדדי שלו, רשימה ארוכה של הבלוגים שמהם ניזון כותב הבלוג.

יד על הלב, כאשר אני מעיף מבט על הרשימות האלו אני נשאר פעור פה: רק להתמיד בכתיבת מאמרונים בבלוג (בנוסף לפרנסה ולמשפחה, כמובן) נראה לי כמשימה כמעט בלתי-אפשרית. והנה, אומרים לי שגם מספיקים לעיין ברשימה ארוכה של בלוגים נוספים? אין סיכוי.

למען האמת, אני מניח שבאמת אין סיכוי. מה שקורה הוא שכותב הבלוג מוסיף בלוג כלשהו לרשימה מפני שהוא מצא בו משהו מעניין פעם אחת, והקליק אליו אולי פעם נוספת, וזהו. עכשיו הוא נשאר ברשימה. ומפני שהסיכוי שלנו להיות בלוג פופולארי תלוי בחשיפה, אנחנו מוכנים לחשוף את הבלוג של מישהו אחר, בהנחה שהוא יעשה את אותו הדבר בשבילנו.

אני אנסה לפעול בצורה אחרת. עד כמה שהדבר תלוי בי (וכמובן שכך המצב) אשתדל לא להאריך ברשימה. בנוסף, אנסה להוסיף תיאור קצר שיעזור למעיין ברשימה לדעת, לפחות במידה קטנה, לקראת מה הוא מקליק. אבל בלי נדר.

אני חייב להודות שסביר מאד להניח שיש עוד אנשים בארץ שמפיקים בלוגים סביב הנושא הזה (בעברית כמובן). למרות שאני מכיר את הנפשות הפועלות בתחום האינטרנט בחינוך בארץ, מאד יכול להיות שלא ידוע לי על הבלוג של מישהו. אם כך, אני מתנצל. אני רוצה להכיר - הרי ביסודו של דבר המטרה היא עידוד הדיון הציבורי/מקצועי בנושא. אם וכאשר אכיר את הבלוגים האלה, אשמח להוסיף אותם ... ממש לראש הרשימה.

בלוגים בעברית
  הכניסה חינם, הילדים בחצי המחיר
    שרון גרינברג הוא ראש שולחן הטכנולוגיה במחקר ופיתוח של אורט, וכבר יותר מעשור (נדמה לי) הוא מלווה פרויקטים רבים. אפשר ללמוד ממנו הרבה.
  פריצת דיסק
    הבלוג הזה של לאה אהרונוביץ. ללאה רקע די עשיר בתחום החינוך, אם כי הבלוג שלה גולש למגוון רחב של נושאים טכנולוגיים ... ואין שום דבר רע בזה.

בלוגים באנגלית
  Webblog-ed
    בלוג של ה-blogvangelist ויל ריצ'רדסון.
הודעות מופיעות בתדירות גבוהה.
  learning.now
    בלוג המוקדש לנושאים חינוכיים של אנדי כרבין.
כרבין פעיל בנושאים האלה שנים רבות, ומפרסם אתר טוב, אבל הבלוג שלו די חדש ... ומבטיח.
  edublogs
    הבלוג הזה מגיע מסקוטלנד. שם, איאן מקינטוש מתלהב מהכלים הקשורים ל-Web 2.0 ומנסה לשכנע שיש להם מקום בחינוך. הוא לא תמיד מצליח לשכנע, אבל יש תמיד מה לקרוא.
  Stephen's Web
    סטיבן דוונס, מקנדה, הוא בין הבלוגרים הוותיקים ביותר בשדה החינוך. הכתבות שלו על פי רוב די קצרות ומפנות לחומרים אחרים אי-שם בווב, אבל אין ספק שהוא יודע מה קורה בשטח, והוא גם לא זונח את הלמידה לטובת הטכנולוגיה.
  elearnspace
    ג'ורג' סימנס, מקנדה, מקדם תפיסה שהוא מכנה "connectivism". למרות שהרעיון שלו נשמע יותר מדי כמו הקונסטרוקטיביזם המסורתי על מנת להתייחס אליו כמשהו חדש, יש לא דברים מעניינים להגיד.
בנוסף, יש באתר שלו רשימה של בלוגים בנושאים טכנולוגיה וחינוך שאולי עושה את הרשימה הזאת למיותרת.
  2 cents worth
    דיוויד ווארליק הוא אחד מוותיקי הבלוגרים בתחום החינוך והטכנולוגיה. הוא בעל נסיון רב, ובדרך כלל יש לו גם הבחנה חדה. הבלוג שלו מכיל התייחסויות והרהורים על נושאים שונים בחדשות הקשורים לאינטרנט בחינוך, וכמו-כן הוא גם מדווח על סדנאות והרצאות שהוא מעביר. כמעט תמיד אפשר למצוא משהו מעניין אצלו.
  Techlearning blog
    הבלוג הזה הוא בלוג קבוצתי. אולי תיאור מדוייק יותר הוא פלטפורמה שעליה מספר בלוגרים (שלכל אחד מהם, נדמה לי, יש גם בלוג אישי משלו) מתארחים. לכולם יש מה להגיד, והכותבים אינם תמיד מסכימים זה עם זה. אי לכך בדרך כלל אפשר למצוא לא רק כתיבה מעניינת, אלא גם דיון מעניין שמתפתח.
  Blogsavvy
    כצפוי, לא מעט בלוגים עוסקים בפעולה הרפלקטיבית של חשיבה על בלוגים. כך גם עם הבלוג הזה - בלוג קבוצתי שבוחן את השימוש בבלוגים בתחומים רבים, כולל חינוך. בדרך כלל הכתבות העוסקות בחינוך מאירות עיניים וממקדות את החשיבה.
לצערי, כבר מפסר חודשים הבלוג הזה כנראה רדום.
  Read/Write Web
    הבלוג הזה, של ריצ'רד מקמנוס, בניו זילנד, איננו עוסק בחינוך, אבל הוא בוחן את הכלים החדשים בתחום של Web 2.0, ושואל כיצד הכלים האלה מאפשרים סוגים חדשים של התקשרויות בין בני אדם ובינם לבין מידע. ההשתמעויות בשדה החינוכי בהחלט חשובות.
  Many-to-Many
    הבלוג הזה מוגדר על ידי משתתפיו כ-בלוג קבוצתי המוקדש לתוכנות חברתיות. החינוך איננו נושא מרכזי בו, אבל השאלות שמעלים נוגעות גם לתהליכי למידה, והמקום של מידע זמין בתוכם.
 
מקורות שימושיים ביותר
  Coming of Age: an introduction to the new world wide web
    את החוברת הזאת, בעלת 90 העמודים, ערך טרי פרידמן האנגלי. החוברת מתארת בקווים כלליים את הכלים החדשים שמרכיבים את "הווב החדש", ומביאה דיווחים של מורים על כיצד הם משלבים את הכלים האלה בעבודה שלהם בכיתה. לא כל התיאורים עד כדי כך מרשימים, אבל הרושם הכללי חיובי ביותר.
  Social Software and Learning
    חוברת המתייחסת לשינויים המתרחשים בחינוך בעקבות שילובם של כלים חדשים דוגמת בלוגים וויקיים לתוך הכיתה. מתוארים בה לא רק כלים רבים, אלא גם תפיסה חינוכית רחבה המראה כיצד השימוש בכלים האלה יכולים לשנות את פני תהליך הלמידה.
 
ועוד היד נטוייה


מי אני?

  • אני יענקל
  • אני כבר בעסק הזה שנים די רבות. מדי פעם אני אפילו רואה הצלחות. יש כלים שמעוררים תאבון חינוכי, ונוצר רצון עז לבחון אותם. אך לא פעם המציאות היא שצריכים ללמוד כיצד ללמוד לפני שאפשר ליישם את ההבטחה של הכלים האלה.
    ההרהורים האלה הם נסיון לבחון את היישום הזה.