|
|
משרד
החינוךהמינהל למדע וטכנולוגיה הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה |
![]() |
בית ספר לחינוך המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי |
|
מדעים -
משאבי טבע |
||
|
|
||
| נושא השיעור |
מהם משאבי טבע? (שיעור ראשון בנושא) |
|
| נושא היחידה |
מדעי החיים |
|
| שכבת הגיל |
כיתה ה' |
|
| משך השיעור |
שעתיים |
|
|
מטרות תוכן
|
2. תחום תוכן: מדעי החומר (כימיה – פיזיקה) תחום משנה: חומרים
1.2.ד.
התלמידים יכירו משאבי טבע וניצולם על ידי האדם. משאבי טבע יבשתיים
-
התלמידים יביאו דוגמאות של משאבי טבע יבשתיים, ויתארו תכונותיהם
ושימושים בהם (כגון: פחם, עפרות מתכות, פוספטים).
משאבי טבע ימיים |
|
|
מיומנויות
(נכללות במיומנויות המאה
ה- 21) |
הפקת מידע מצפייה בסרט |
|
| היענות לשונות |
אפשרות להעשרה והעמקה על פי עניין. שאלות מדורגות ברמת הקושי |
|
| מושגים |
|
|
| חומרי למידה כתובים ומתוקשבים |
לומדים בבית, אתר מטר, משאבי טבע,
שיעור 1 , מהם משאבי טבע. סרט באתר בריינפופ: : אוצרות הטבע - משאבים טבעיים |
|
| תוצרי למידה ברמת תלמידים | ||
| מהלך השיעור: | זמן | |
| פתיחה |
מוצע לפתוח את השיעור בשאלות שמטרתם
לבדוק
את הידע המוקדם של הלומדים. |
10 דקות |
| התנסות מעשית |
מפנים את הלומדים למדור "לומדים בבית" שבאתר מטר. לפעילויות של כיתה ה,
שיעור 1, מהם משאבי טבע? מבקשים מהתלמידים לקרוא את שני קטעי המידע ולהשיב על שאלות 4-1 |
30 דקות |
| המשגה |
לצורך הבניית משמעות למושג משאבי טבע מוצע להפנות את הלומדים לצפות
בסרטון של בריינפופ:
אוצרות הטבע - משאבים טבעיים לאחר הצפייה בסרטון שבים ומעלים את השאלות שהועלו בפתיחה ומבנים משמעות למושג משאבי טבע: כל מה שהאדם לוקח מן הטבע לסיפוק צרכיו: חומרים, אנרגיה, יצורים חיים. |
25 דקות |
| יישום |
מפנים שוב את הלומדים למדור "לומדים בבית" שבאתר מטר. שם לפעילויות של כיתה ה, שיעור 1, מהם משאבי טבע? מבקשים מהתלמידים לבצע את שאלה 5.ביצוע השאלה נועד לערוך אבחנה בין משאבי טבע ימיים למשאבי טבע יבשתיים. |
15 דקות |
| עבודה פרטנית / עבודת העשרה במרכז למידה | להרחבה מפנים שוב את הלומדים לפעילות הנ"ל שבאתר מטר ומבקשים מהם לבצע את שאלה 6. ביצוע השאלה נועד להרחיב את הידיעות של הלומדים בנוגע לשימוש שנעשה בעבר במשאבי הטבע. | |
| סיכום ורפלקציה |
מה למדתי בשיעור? במה השיעור חידש לי? סיכום אישי לשיעור: 1. משפט אחד או שניים על הנלמד השיעור 2. 3-1מושגים עיקריים שבהם עסקנו בשיעור ופירושם 3. מיומנות בה השתמשנו: (למשל:מיון/ השוואה/אחר)
4.
איך אני יכול/ה להשתמש במה שלמדתי בשיעור במקומות אחרים
|
10 דקות |
| פיתוח: ד"ר מירי דרסלר, הדס כץ שדה חן | ||