|
|
משרד
החינוךהמינהל למדע וטכנולוגיה הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה |
![]() |
בית ספר לחינוך המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי |
|
מדעים -
סוגי השיניים ותפקידיהן |
||
|
|
||
| נושא השיעור |
סוגי השיניים ותפקידיהן |
|
| נושא היחידה |
מדעי החיים |
|
| שכבת הגיל |
כיתה ב' |
|
| משך השיעור |
שעה |
|
|
מטרות תוכן
|
3. תחום תוכן: מדעי החיים תחום משנה 2: האדם, בריאותו, התנהגותו ואיכות חייו
סטנדרט תוכן
3.3: התלמידים ויפתחו מודעות לצורך בשמירה ובקידום הבריאות ואיכות
חיים. איברים ומערכות בגוף האדםהשינייםהתלמידים יבחינו בין סוגי שיניים (חותכות, ניבים וטוחנות) ותפקידיהן. |
|
|
מיומנויות
(נכללות במיומנויות המאה
ה- 21) |
איסוף מידע ממקורות מידע שונים: טקסט, איורים, תמונות, סרטים. | |
| היענות לשונות | שימוש באיורים עם המושגים הנדרשים | |
| מושגים |
|
|
| חומרי למידה כתובים ומתוקשבים | ספרי הלימוד הקיימים בכל בית ספר | |
| תוצרי למידה ברמת תלמידים | במחברת התלמידים - מידע על סוגי השיניים ותפקידם. (טקסט ואיור) | |
| מהלך השיעור: | זמן | |
| פתיחה |
א. מה יש בתוך הפה?
לפתוח את הפה מול מראה / לעמוד מול מראה ולתאר מה רואים בפה.
ב.
השיניים בפה
|
10 דקות |
| התנסות מעשית |
א. מפנים את התלמידים לספרי הלימוד לדפים הרלוונטים לנושא. ב. מציגים לתלמידים דגם של לסת עם שיניים ומבקשים מהם:
להמחשה נוספת מוצע להקרין איור/תמונה שבה נראים סוגי השיניים ולקיים שיח על תפקידי השיניים: טוחנות: להדגים שחיקה של מזון בין שתי אבנים שטוחות ניבים: להדגים קריעה של מזון בעזרת קיסם
חותכות:
להדגים חיתוך של מוזן בעזרת סכין ג. מומלץ להקרין כאן את אחד הסרטונים על השיניים (על פי בחירת המורה) המצורפים בשורה:"עבודה פרטנית / עבודת העשרה במרכז למידה/ שיעורי בית " |
30 דקות |
| המשגה |
א.
מקרינים על הלוח איור/מפה
אילמת של שתי הלסתות מאתר מכללת קיי, ב. ניתן לבחור באחד מהסרטונים המצורפים בשורה:"עבודה פרטנית / עבודת העשרה במרכז למידה/ שיעורי בית " על פי בחירת המורה ג. בוחרים בדף הפעילות "השיניים". מקיף ד' באר שבע. באתר מכללת קיי, במדור "מערכת העיכול ובריאות השן". הדף במקורו מיועד לתלמידי כיתה ה'. מומלץ להתמקד באיור של הלסת העליונה והתחתונה עם שמות סוגי השיניים השונות, תיאור התפקיד של כל סוג ומלבנים ריקים לכתיבת השם המתאים של סוג השן על פי התפקיד. כדאי גם להגדיל את הגופנים ולנקד את המילים במידת הצורך. ממשיגים יחד עם הלומדים את השמות של סוגי השיניים ותפקידיהם. התלמידים מתבקשים לכתוב במחברותיהם את תפקידי השיניים |
25 דקות |
| יישום |
א.
מאתר מכללת קיי, במדור "מערכת
העיכול ובריאות השן", |
15 דקות |
| עבודה פרטנית / עבודת העשרה במרכז למידה |
באתר
מכללת קיי, במדור "מערכת
העיכול ובריאות השן".
הלסת/חדוה במאגר קבצים למורי מדעים אשקלון
סרטים http://animatedtooth.com/orthodonticsindex2.htm מתחת לתמונה יש מעבר לאנימציה שן בינה: http://hcd2.bupa.co.uk/fact_sheets/swfs/wisdom_tooth_removal/Animation_Player_16_9.swf באנגלית http://www.pheaseyparkfarm.walsall.sch.uk/Our%20Teeth.swf
הסרטון האמצעי מצחיק
http://www.cartoonstock.com/animation/directory/t/teeth_animations.asp דפי עבודה, משחקים ופעילויות
דומינו בריאותנהשן/ניצן קטן בפורום הגדול למורים ולגננות |
|
| סיכום ורפלקציה | במה השיעור חידש לי? |
10 דקות |
| פיתוח: ד"ר מירי דרסלר, הדס כץ שדה חן | ||