משרד החינוך

המינהל למדע וטכנולוגיה
הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה
 

בית ספר לחינוך

המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
   


 

 

 
 

מדעים - מחזור המים
 

 

נושא השיעור  מחזור המים (השיעור הפותח את הנושא)
נושא היחידה מערכות בכדור הארץ
שכבת הגיל

כיתה ד'

משך השיעור

2 שעות

מטרות תוכן

 
תחומי תוכן וציוני דרך

 

4. תחום תוכן: מדעי כדור הארץ והיקום

סטנדרט תוכן  1.4: התלמידים יכירו מערכות בכדור הארץ וביקום ויבינו תופעות המתרחשות בהן. 1.4.ב. התלמידים יכירו תופעות מחזוריות הקשורות בתנועות כדור הארץ.
תופעות מחזוריות: מחזור המים

- התלמידים יכירו את התופעה של מחזור המים בטבע
בשיעור העוקב:
- התלמידים יסבירו את הקשר שבין מחזור המים לבין מצבי הצבירה ומזג האוויר.
מיומנויות  (נכללות במיומנויות המאה
ה- 21)
טיפול במידע, עמידה בפני קהל
עזרים לתהליכי החשיבה הפקת מידע מתמונות, מסרטונים
היענות לשונות

שילוב אמצעי המחשה דיגיטליים במהלך השיעור,

ניתן ללמד את כל הנושא "מחזור המים" באמצעות פעילויות שפותחו על ידי מרכז המורים הארצי בנושא מחזור המים המותאם לסגנונות למידה שונים (תיקייה מצורפת)
מושגים אנרגיה
חומרי למידה כתובים ומתוקשבים ספרי הלימוד, סרטונים ומצגות
אתר מט"ר: שיעור מספר 1 – "לאן נעלמו המים"?
תוצרי למידה ברמת תלמידים איור עם חיצים המתאר ומסביר את מחזור המים בטבע
  מהלך השיעור: זמן
פתיחה

על הלוח כתוב:  מה קרה למים?

א.      קראו את הקטע "מה קרה למים" באתר מטר – בשיעור מספר 1
השיבו
:

·      ציינו את כל המקומות המוזכרים בקטע אליהם הגיעו טיפות הגשם.

·      מה לדעתכם קרה לכל טיפות הגשם שירדו למטה?  

בחרו חמישה מקומות מאלו שכתבתם בשאלה הקודמת וציינו לגבי כל אחד
מה
קרה לטיפות המים
?

15 דקות

התנסות מעשית

ב.      עברו לחלק ב'  בשיעור מספר 1 – "לאן נעלמו המים"? 
לפעילות: "מטיילים
בעקבות טיפות המים"

בצעו את סעיפים א-ב-ג במשימה 3 בעמוד השני.

 

המשגה

ג.      בפעילות  "מטיילים בעקבות טיפות המים" גיליתם שטיפות מים יכולות לעבור ממקום למקום.
פתחו בעמוד השלישי ב
שיעור מספר 1 – "לאן נעלמו המים"?   ובצעו את סעיף ד.

ד.      שרטטו טבלה לצורך ארגון התשובה הנ"ל.
כמה עמודות תתכננו בה?
מה הכותרות בעמודות?
מה הכותרות בשורות?
 

ה.       התבוננו בסרטון על מחזור המים בטבע באתר בריינפופ
(שימו לב: כדי לצפות בסרטון עליכם לרכוש מנוי)
ציינו איך הדגימו /הסבירו בסרטון את התהליכים של מחזור המים בטבע?
 

מסכמים
פתחו בעמוד הרביעי בשיעור מספר 1 – "לאן נעלמו המים"?   
בצעו בחלק ג' – "מסכמים" את כל שמונת הסעיפים.
 
יישום

ז.      פתחו את אתר אופק
(שימו לב, כדי לבצע את הפעילות הלימודית עליכם לרכוש מנוי)
היכנסו לתחום מדע וטכנולוגיה ובצעו את משימת הלימוד: "מחזור המים בטבע"

ח.      גלשו ברשת ואתרו תמונה המתארת את מחזור המים בטבע.
בדקו אם יש בה חיצים המתארים את זרימת המים במחזוריות.
בדקו האם החיצים במקומות מתאימים.
האם חסרים חיצים? (אם כן, הוסיפו חיצים במקומות החסרים)

(למורה! החיצים של מים מתאדים צריכים להיות מכל מקום בסביבה ולא רק ממקווי המים)

התבוננו בתמונה שבקישור, מה ההבדל בינה לבין התמונה שמצאתם ברשת.
האם חסרים בה חיצים או הסברים לתנועת המים?
האם לפי התמונה שבקישור חסרים חיצים בתמונה שאתם מצאתם? אם חסרים, הוסיפו
חיצים בתמונה שלכם במקומות המתאימים.
 
עבודה פרטנית / עבודת העשרה במרכז למידה
צפייה
בסרטון על מחזור המים בטבע באתר בריינפופ
 
סיכום ורפלקציה

ט.      מה למדתי בשיעור?
במה השיעור חידש לי?

 

סיכום אישי לשיעור:

1.      משפט אחד או שניים על הנלמד השיעור

2.      1-3 מושגים עיקריים שבהם עסקנו בשיעור- ופירושם

3.      מיומנות בה השתמשנו: (למשל:מיון/ השוואה/אחר)

4.      איך אני יכול/ה להשתמש במה שלמדתי בשיעור במקומות אחרים

 

את התשובות יש לעלות לפורום הכיתתי / לעלות למסמך השיתופי בגוגלדוקס / לשמור ביומן הרפלקטיבי שאני מנהל במחשב שלי/ אחר

 

10 דקות

  
פיתוח: ד"ר מירי דרסלר, הדס כץ שדה חן