ים סוף

 

ים סוף (בערבית: "בחר אל אחמר") הוא לשון ים המתפצלת מהאוקיינוס ההודי וגובלת במצרים, ישראל ירדן וערב הסעודית. בחלקו הדרומי גובלות בים סוף ג'יבוטי, אריתריאה, תימן וסודאן.

ים סוף

 

פירוש השם

ברוב הלשונות וגם בלשון העברית הוא מכונה "הים האדום". קיימות תאוריות שונות בנוגע למקורו של השם העתיק. תאוריה אחת היא שהשם ניתן לו על שם הבקטריות מסוג Trichodesmium erythraeum המוסיפות גוון אדמדם למים או עקב האדמומית של המים, שבהם משתקפים ההרים האדמדמים שממזרח לים (שבירדן וערב הסעודית).

ים סוף בסודאן

ים סוף בסודאן

 

 

גיאוגרפיה ותכונות פיסיקליות

ים סוף מתחבר בקצהו הדרומי לאוקיינוס ההודי דרך מיצר באב אל מנדב, ובקצהו הצפוני הוא מתפצל דרך מצרי טיראן למפרץ אילת (הידוע בשם מפרץ עקבה ברוב הלשונות) ולמפרץ סואץ, הנמצאים משני צדדיו של חצי האי סיני. אורכו של ים סוף הוא כ-1,900 ק"מ ורוחבו המקסימלי הוא כ-300 קילומטר. עומקו הממוצע כ-500 מטר והמקסימלי כ-2,500 מטר. לים מדפי יבשה רחבים הידועים באלמוגים וביצורים הימיים הרבים השוכנים לאורכם. ים סוף מהווה חלק מן השבר הסורי אפריקני. טמפרטורת מי-הים שומרת על ממוצע קבוע של 18°C והראות מתחת לפני המים טובה מאוד, לעיתים עד לטווח של 200 מטר.
מבחינה גיאולוגית נוצר הים מהשבר שהפריד בין אפריקה לחצי האי ערב, שהחל לפני כ-30 מיליון שנה, תקופה קצרה למדי בקנה מידה גיאולוגי. הים מתרחב עדיין והמודלים הגיאוגרפיים חוזים כי בבוא העת הוא יהפוך לאוקיינוס. בין היישובים לחופי ים סוף ניתן לציין את אילת, עקבה, שארם א-שייך, ג'דה, פורט סודאן, אסאב, דהב, נואיבה, סואץ, אל חודיידה, מוקה, מאסאווה, והורגדה.

חוף ים סוף, מפרץ אילת לעת ערב

חוף ים סוף, מפרץ אילת לעת ערב

 

חשיבות כלכלית

לים סוף הייתה חשיבות כלכלית מועטה עד פתיחתה של תעלת סואץ, אך כיום הוא הדרך הקצרה מאירופה (דרך תעלת סואץ) ומישראל (דרך נמל אילת) לנמלי אסיה, אוסטרליה ומזרח אפריקה. חשיבותו של מפרץ אילת לישראל, מבחינה זו, פחתה עם פתיחתה של תעלת סואץ למעבר חופשי של כלי שיט ישראליים מאחר שחלק גדול מהתעבורה הימית מגיעה לישראל דרך מפרץ סואץ והתעלה.

נמלה העיקרי של ערב הסעודית, ג'דה, נמצא לגדות המפרץ.

ים סוף מהווה מוקד חשוב לתיירות מרחבי העולם. מזג האויר הנוח בעונת החורף, החופים היפים, הים הצלול ואתרי הצלילה המרהיבים לחופי סיני, מצרים, וסודאן הופכים את חופי ים סוף ליעד תיירות מבוקש. ראס מוחמד והחור הכחול בסיני, ידועים כאתרי צלילה מהמרהיבים בעולם. מאז הסכם השלום בין ישראל ומצרים פיתחה מצרים מאוד את התיירות לאורך חופי ים סוף, ובמיוחד בסיני, ובנתה עשרות אתרי תיירות ומאות מלונות וכפרי נופש.

ים סוף במסורת ישראל

על פי המסופר בתורה (ספר שמות פרקים יג-יד), חצו בני ישראל בהנהגתו של משה רבנו, את "ים סוף". בתמיכת כוחו של אלוהים, משה הכה במטהו בים בעוד צבא פרעה צר עליהם מאחור, הים נבקע לשנים, ובני ישראל חצו בתוכו בחרבה; לאחר שחצו את ים סוף, עברו בעקבותיהם פרעה וצבאו, אך הים סגר עליהם, ופרעה וחילו טבעו בים.

יש פרשנים, הסבורים שמדובר במפרץ סואץ,אולם חוקרים רבים סבורים כי חציית ים סוף נעשתה באחד האגמים שבקרבת הים התיכון או באגמים המרים.