ים המלח

 

ים המלח נמצא במרכז השבר הסורי- אפריקאי, והוא הנקודה הנמוכה ביותר על פני היבשה (417  מטרים מתחת לפני הים!). שיא נוסף הנזקף לזכות ים המלח הוא היותו מקווה המים הגדול המלוח ביותר בעולם. ים המלח מכיל מלח בריכוז גבוה פי עשרה מימים אחרים (ריכוז המלחים בים המלח 34% ובים התיכון - 3.5%). רמת מליחות גבוהה זו גורמת לכך שניתן לצוף במי ים המלח ללא כל מאמץ.

 

המליחות הגבוהה של ים המלח מונעת קיום חיים במימיו, ומכאן שמו השני - "ים המוות".

ים המלח הולך ומתייבש במהירות. גובה פניו ירד בשלושים השנים האחרונות במעל 25 מטרים. רק כ-10% ממי נהר הירדן מגיעים כיום לים, והשאר מנוצל למטרות אחרות. ירידת מפלס המים גרמה להיווצרות בורות הנפערים לפתע בקרקע ("בולענים"), הגורמים נזקים בתיירות ובתעשיה.

המינרלים הנמצאים בים המלח ידועים ברחבי העולם בזכות תכונות המרפא שלהם, ורבים מגיעים במיוחד כדי להימרח בבוץ שנוצר במקום, לו מייחסים תכונות מרפא רבות.

 

 

 

שמות של ים המלח:

לים המלח שמות מרובים, אולי יותר מחבלי ארץ וגופים גיאוגרפיים אחרים בארץ ישראל. שם משקף בדרך כלל תדמית, תפיסה בדבר תכונה מסוימת של נושא השם או הצגת תמציתית של תיאורו. רובוי שמותיו של ים המלח נעוץ לפיכך בריבוי תכונותיו ובייחודן.

השמות הם: ים המלח, ים הערבה, הים הקדמוני, הים האחרון, ים לוט, ים המוות.

 

גיאוגרפיה

בקעת ים המלח היא המקום היבשתי הנמוך ביותר בכדור הארץ (400 מטרים מתחת לפני הים). שליש ממשקל מי הים הם מלחים המומסים בו. ים המלח הוא ימה מלוחה וסגורה, הנמצאת בבקע גאולוגי הקרוי בקעת הירדן, במרכז השבר הסורי אפריקני. הימה היא שריד קטן לימה גדולה בהרבה שהתקיימה במקום בעבר. ים המלח ממוקם בשולי מדבר יהודה, בין ישראל לירדן, והוא בשליטה משותפת של ישראל וירדן, כאשר חופו המערבי בשליטת ישראל וחופו המזרחי בשליטת ירדן.

 

תצפית אל ים המלח מעין בוקק

 

ריכוז המלחים הגבוה במי ים המלח גורם לגופים כבדים לצוף במי הים ללא כל מאמץ. בשל רמת המליחות הגבוהה לא מתקיימים חיים בים המלח, פרט למיני בקטריות ומיקרואורגניזמים פטרייתיים. מפעלי ים המלח מפיקים את המלחים הללו בצורה תעשייתית.

 

 

 

צורתו של הים

לים המלח צורה אופיינית, וגורם הבולט, המקנה לו את צורתו המיוחדת , חלוקתו לשני אגנים – צפוני ודרומי, שביניהם שוכן חצי האי, שאף הוא בעל צורה מיוחדת במינה, הנקרא היום "לשון".

שינוי מפלס של ים המלח

בעשרים השנים האחרונות ירד מיפלס ים המלח בכ- 12 מטרים. גובה פני הים משתנה הדרגתית במשך עשרות שנים.

מחצית משנות המאה הנוכחית הייתה שחונה[M1] אנו עדים לירידת המפלס של ים המלח. שיעור הירידה גדל עקב פעולות האדם באגן הניקוז [M2] של האגם. אך העצים מכוסי הקרום העבה, שנראים גם כיום על שפת הים (409 מ'), מעידים על מספר מפלסים נמוכים דומים כאלה בארבעת אלפי השנים האחרונות, ולכן על מספר תקופות שחונות מאוד. יחד עם זאת, מיפלס ים המלח הגיע גם פעמים רבות לרומים גבוהים (386 מ', 374 מ'). ופעמים לרומים גבוהים מאוד (350 מ', 330 מ'). המישרע האנכי בין שני הקצוות הוא 79 מ'. לא נמצאה מחזוריות קבועה בשינויי האקלים והמיפלס.

 

אז מה קורה עם המפלס?

מפלס ים המלח יורד בהתמדה לאחרונה. במצב "אשמות" ממשלות ישראל וירדן. משנות השישים אנחנו מנצלים את מי מערכת הירדן באינטנסיביות, דרך המוביל הארצי, ולמעשה כמעט שלא זורמים מים מהכינרת דרומה לים המלח. הירדנים, במקביל, מנצלים את מי הירמוך. כמות המים שמגיעה לים המלח היא נמוכה מאוד, והאידוי הטבעי על ידי השמש, "מתוגבר" על ידי מפעלי ים המלח, הישראלי והירדני. התוצאה: מפלס ים המלח ירד ממינוס 396 למינוס 420, וימשיך לרדת. הנסיגה גורמת לבולענים להיווצר ולחוף הים להתרחק ממתקני החוף. מלונות ים המלח סמוכים לבריכות האידוי, שמפלסן דווקא עולה, כדי לספק את תצרוכת מפעלי ים המלח, ושם נשקפת סכנה של חדירת מים ליסודות בתי המלון.

אז מה עושים? בעיה סבוכה שרבים רוצים לפתור אותה על ידי תעלה מים סוף לאורך הערבה. עד ליישום התכנית יש הרבה בדיקות לעשות, ובינתיים ימשיך המפלס לרדת.

 

אקלים

לחות – כמו בכל גוף מים, יש התאיידות גם מים המלח והאדים תורמים להעלאת הלחות באוויר שמעליו, ובמידה פחותה יותר גם באוויר הסביבה, שכן ככל שההתאיידות רבה יותר – יש יותר לחות מוחלטת באוויר; ככל שיש יותר חום – יש פחות לחות יחסית.

אובך – תופעת קיצית מובהקת היא תופעת אובך על פני ים- המלח. אובך זה מגביל את הראות בשעות החום של הקיץ לקילומטרים בודדים. התופעה גברה בעשרות שנים אחרונות, ויש להניח שהתפתחות זו קשורה בתמורות הכלליות שחלו באגם.

 

כדאי לדעת!

מי ים המלח והמעיינות החמים הסמוכים מכילים גופרית, עשירים בחומרים בעלי תכונות מרפא. כ- 20 ק"מ צפונית ל"מפעלי ים המלח" הוקמו (ועדיין מוקמים) מלונות שאליהם מגיעים מתרפאים ותיירים מאירופה ומן הארץ.

3 מעלות אפשר למנות באתר המלונות:

א.  נוף נפלא, שקט ומרגוע לתיירים נופשים.

ב. רפא לחולים במחלות עור ושיגרון[M3] 

ג. תנאי שיזוף שאין כמותם בשום מקום אחר: אפשר לשהות שעות רבות בשמש בלי לקבל כוויות, זאת בשל סינון הקרניים העל – סגוליים על ידי שכבת האוויר העמוקה מעל ים המלח.

במישור החוף בימות הקיץ אנשים מזיעים גם בעיקבות מאמץ גופני קטן, ואילו בים המלח הם נשארים יבשים.

חשוב לשתות הרבה מים באזור זה, אף על פי שאין תחושה של הזעה.

 

תיירות

בקעת ים המלח היא אחד מאזורי התיירות החשובים בישראל. בים המלח נבנו בתי מלון גדולים לקליטת נופשים ומבריאים, שבאים ליהנות מתכונות המרפא של מי הים. מדבר יהודה ונאות המדבר שבו הם אתר טיולים לחובבי הליכה וטיולי טבע מדבריים.

אתר מומלץ בנושא נופש בים המלח:

 http://www.deadsea.co.il/heb/index.html

 

 

 

 


 [M1]יבש מאוד

 [M2]אגן הניקוז או אגן ההיקוות של הנהר, הוא כל האזור שמימיו מנוקזים על ידי הנהר.

 [M3]כאבי פרקים