תל אביב – יפו

 

תל אביב העיר העברית הראשונה

תל אביב הייתה העיר העברית הראשונה שקמה בארץ ישראל. היא נוסדה ב- 1909, לפני כ- 90 שנה. מקימי ת"א היו יהודים שגרו ביפו הערבית.

אחר שגדל מספר היהודים הם החליטו לבנות לעצמם עיר עברית חדשה, יפה ונקייה. 60 משפחות התאחדו וקנו קרקע בשטח שהיה כולו חולות. הם קראו לעירם הצעירה בשם תל – אביב.

מקור השם תל אביב הוא בספר, שכתב בנימין זאב הרצל, חוזה המדינה. הוא תאר עיר עברית חדשה שתקום, וקרא לה "אלטנויילנד" ובעברית שמה תל אביב.

 

 

תל אביב של אז

מייסדי העיר הקימו בתים קטנים ומסביב להם חצרות מרוצפות. הבתים סוידו תמיד בצבעים בהירים ולכן נקראה תל אביב גם בעיר הלבנה.

בין הבתים נבנתה גם גימנסיה "הרצלייה", שהייתה בית הספר התיכון העברי הראשון בארץ ישראל. הגימנסיה הפכה להיות מרכז תרבותי של העיר החדשה.

עיר קטנה הייתה תל אביב. מסביב לה השתרעו עדיין גבולות של חול, וכמה עצי שיקמה זקנים קישטו את העיר הצעירה.

הרחוב הראשי של העיר היה רחוב אלנבי.

הרחוב נקרא על שם הגנרל האנגלי, שכבש את העיר מידי התורכים במלחמת העולם הראשונה.

העיר העברית גדלה והתרחבה. היא הפכה להיות מרכז לישוב יהודי כולו.

 

רחוב ראשון בתל אביב, כיום זה רחוב הרצל

 

תל אביב כיום

תל אביב של ימינו היא עיר גדולה ומודרנית. נבנו בה שכונות חדשות ובנינים רבי קומות.

 

 

 

 

טיול ברחובות תל אביב

 

נצא מרחוב אלנבי הותיק, נרד ברחוב המלך ג'ורג' ונגיעה למרכז דיזנגוף. עינינו נמשכות אל חלונות הראווה של החנויות המפוארות לאורך הרחובות שאני עוברים. בחנויות של תל אביב ניתן לקנות כל מה שעולה על הדעת: רהיטים, בגדים, ספרים, תכשיטים ועוד ועוד.

בשום עיר בארץ אין כל כך  הרבה חנויות, ובהן כל כך הרבה סחורות מסוגים שונים כמו בתל אביב. רבים מתושבי המדינה נוהגים לנסוע לתל אביב ולערוך בה קניות, או סתם להסתובב ולהסתכל בחלונות הראווה.

גם תיירים רבים מגיעים לתל אביב מכל ארצות עולם. הם משתכנים בבתי מלון של העיר ונהנים משפע אפשרויות שיהא מציעה.

בערב הם הסתובבו בדיזנגוף, ילכו לראות את המזרקה הצבעונית, ינוחו באחד מבתי הקפה הפזורים לאורך הרחוב, ויסתכלו באנשים החולפים על פניהם.

 

המוזיאונים:

אם ירצו המבקרים בעיר לראות תמונות ופסלים, ילכו למוזיאון תל אביב לאומנות, הנמצא במרכז העיר. אם ירצו לראות יצירות של תקופות קודמות יותר, ילכו לגבעת המוזיאונים שברמת אביב; שם יוכלו לראות, למשל, מטבעות או כלים עתיקים מזכוכית דקה ויפיפייה.

מוזיאון מיוחד במינו הוא בית התפוצות. מרוכזים בו תעודות ותמונות, מספרות על הקהילות היהודיות ברחבי עולם. חלק מן הקהילות האלו הושמדו בשואה, ובחלק מהן חיים יהודים גם היום. כל מי שרוצה לגלות את השורשים של משפחתו, יוכלו להעזר במידע העצום שנאסף במקום זה.

 

תל אביב - עיר של ים

תל אביב שוכנת לחוף הים, ותושביה אוהבים מאוד את הים. בעיקר בימי הקיץ מתקיימות פעילויות רבות בים ועל חוף הים.

בים: שחיה, שיט, גלישה, דייג ועוד.

על חוף הים: התעמלות, ריצה, משחקי כדור, ריקודים ועוד.

הגענו מרחוב דיזנגוף אל הטיילת, הנמשכת ומגיעה ליפו. תל אביב גאה מאוד בטיילת שלה. האדריכלים שבנו את הטיילת השתמשו באבנים גדולות ונטעו שיחים וחלקות דשא. עיריית תל אביב העמידה לאורך הטיילת כסאות לבנים, ובימות הקיץ, עם רדת החום, באים אנשים צעירים וגם קשישים, לשבת בטיילת, לשאוף את רוח הים ולהסתכל בשקיעה החמה.

 

 

 

 

הגענו עד יפו

יפו

יפו צמודה לתל אביב, בכיוון דרום, שוכנת יפו. היום נחשבות שתי הערים, יפו ותל אביב, ליחידה אחת. אבל לא תמיד היה זה כך. תל אביב היא עיר צעירה, ויפו לעומת זאת היא עיר עתיקה מאוד. היא נזכרת בתנ"ך, ובימי קדם הייתה עיר נמל חשובה. פעמים רבות בתולדותיה נכבשה יפו בידי זרים.

לפני כמאה שנה, כשהתחילה שיבת ציון, התחילו היהודים להגיע ליפו. הם הגיעו באוניות; אז לא היו עדיין מטוסים. בנמל של יפו יש סלעים רבים, והאוניות הגדולות לא יכלו להגיע אל החוף. על כן היו סירות – משוטים יוצאות מן החוף ומתקרבות לאוניות. המלחים מן האוניות היו מורידים את הנוסעים בידיהם אל הסירות, יחד עם החבילות שלהם, וספנים ערביים מיפו היו משיטים אותם אל החוף.

בימי מלחמת עצמאות שימשה יפו בסיס לכוחות ערביים שתקפו את שכונותיה של תל אביב. במהלך מלחמת השחרור כבשו כוחותינו את יפו, ורוב תושביה הערביים ברחו.

בשנת 1950 הוחלט לאחד את יפו עם תל אביב. כיום רוב תושביה של יפו הם יהודים, ומיעוטים ערבים.

הנמל של יפו כיום הוא נמל דייגים.

יש בו גם מסעדות דגים, בתי קפה, פעילות תיאטרונית, ספינות טיול קטנות ועוד. אנשים רבים באים לבלות באווירה מיוחדת שבנמל יפו.

מן הנמל אפשר לעלות לסמטאות של העיר העתיקה. שם נוכל לראות עבודות אומנות של צירים, פסלים, מעצבי אופנה ותכשיטים.

 

 

תרבות ובידור בתל אביב

 הערב יורד, ומתחילים חיי הלילה של תל אביב. אומרים עליה, שתל אביב לעולם אינה הולכת לישון, היא עיר ללא הפסקה. למבקר בתל אביב יש שפע של אפשרויות לבילוי הלילה שלו – כמה וכמה תיאטרונים פועלים בעיר, מהם גדולים וותיקים, "הבימה" או "הקאמרי"; ומהם קטנים וצעירים. יש בה אולם לקונצרטים, ויש להקות של מוסיקה קצבית וצעירה. כל תכניות ובידור והסרטים מוצגים קודם כל בתל אביב. בפארק הירקון מתקיימים מופעים ענקים של מוסיקה.

 

 

 

 

תל אביב מרכז העניינים

תל אביב היא העיר המפותחת ביותר בישראל. מסביב לה קמו ערים נוספות, קטנות יותר, וכך נוצר גוש ערים, שאני קוראים לו "גוש דן", כי זו הייתה נחלת שבט דן בתקופת התנחלות השבטים. אנשים רבים עובדים, קונים ולומדים בתל אביב, אבל רק כמחצית מהם גם גרים בתוכה. המחצית השנייה מגיעה לתל אביב מן הערים אשר סביבה, ובערב הם חוזרים לבתיהם.

בשעות הבוקר ובשעות הערב מתמלאים הכבישים בהמוני מכוניות, ונוצרים "פקקי תנועה" ארוכים – וכל הנהגים מתעצבנים מאוד.

 

תעשיה בתל אביב – עיר מטרופולין

תל אביב היא מרכז כלכלי, חברתי ותרבותי של מדינת ישראל. בה נמצאים סניפי הבנקים הגדולים, הנהלות של מפעלים, וחלק מן המשרדים העירוניים, בורסת היהלומים.

 

 

בורסת יהלומים – ת"א

בניני החי טק – גוש דן

 

 

כמו כן נמצאים בה בתי הדפוס והמערכות של העיתונים הגדולים השבועונים והירחונים, ואולפנים של הרדיו והטלוויזיה.

עיר גדולה זו תל אביב. לעיר כזו אנו קוראים "מטרפולין".  

 

 

 

 

להמשך הטיול במישור החוף לחץ כאן: