הנגב

הנגב הוא מדבר הנמצא מצפון למדבר סיני וחצי האי ערב וממזרח למדבר סהרה. הנגב מצטיין בלחץ ברומטרי גבוה ברום,

בטמפרטורות גבוהות, בעננות מעטה ובגשמים מעטים.

 

מהו מדבר?

המדבר מוזכר כבר במקורותינו כאזור צחיח "לכתך אחרי במדבר בארץ לא זרועה" (ירמיהו ב' , ב') מהו מדבר?

 תשובות שונות יתקבלו לשאלה מפי מומחים בתחומים שונים . משה ברור מגדיר מדבר כשטח שבשל צחיחותו ותכונת פני השטח אין אדם יכול "להוציא בהם את לחמו מן האדמה", אלא אם השכיל להתגבר, באמצעים מלאכותיים, על מדבריות השטח ממנו הוא מפיק מחייתו.  הבלשן אבן שושן מגדיר במילונו את המדבר "אזור נרחב שמעטים בו הישובים וצמיחתו דלה ומספקת רק למרעה לצאן ולבהמות של השבטים הנודדים בו."המטאורולוגים דוד שרון ושבתאי דובר הגדירוהו " כמקום עם מיעוט גשמים במשך תקופות ארוכות" הבוטנאי מיכה לבנה הגדירו "כשטח שבגלל מאזן מים שלילי, אינו מגדל צמחים".  בעוד הבוטנאי אבי שמידע התייחס לכיסוי הצומח ולא ישירות לכמות המשקעים והגדיר מדבר כתצורה של צומח שבה כיסוי הצומח הרב שנתי קטנה מ 10%.

 

גיאולוגיה

תבליט נוף הנגב בנוי בעיקרו מסלעי משקע ימיים ויבשתיים בני 200 עד 400 מליון שנים.

 

אקלים

 האקלים בנגב השתנה ללא הרף בשני מליון השנה האחרונות מתקופות קרח דרך תקופות גשומות ושחונות. כיום מתאפיין האקלים במדבר במיעוט משקעים ואי ודאות באשר למועד הופעתם וכמותם, בקרינה גבוהה, ברוחות חזקות, בטמפרטורות גבוהות ביום במשך הקיץ, במשרעת טמפרטורה גבוהה בין יום ללילה, לחות יחסית נמוכה ושיעור התאדות גבוהה.

 
משקעים

כמות הגשמים הולכת ופוחתת בנגב מצפון לדרום. כמות הגשמים הרב שנתית בבאר שבע היא 200 מ"מ , בהר הנגב כ 86 מ"מ ובאילת 20 מ"מ. מספר לילות הטל בהר הנגב הוא כ 200 וכמות הטל שנמדדה נעה בין 26 מ"מ ל 36 מ"מ. בשנים מסוימות כמות הטל הייתה גבוהה מכמות הגשם.

           

המדבר נחלק לשתי יחידות אקלימיות  עיקריות.

מדבר למחצה עם 300-70 מ"מ משקעים ממוצע שנתי, בצפון הנגב והר הנגב. הצומח באזור זה מתאפיין בצומח הפזור על פני השטח כולל מדרונות וערוצים.

מדבר קיצוני עם פחות מ – 70 מ"מ משקעים ממוצע שנתי, דרום הנגב, הרי אילת, הערבה וים המלח. הצומח באזור זה מתאפיין בצומח ערוצים בלבד.

 

 

קרקע ומסלע

הקרקע בבתי גידול מדבריים, רדודה, ובעלת מרקם גס. הקרקע ענייה בחומר אורגני ולרוב בעלת תכולה גבוהה של מלחים מסיסים, גבס וגיר. הקרקע שאינה מיוצבת נתונה לסחיפה חזקה על ידי רוח ומים. הקרקע מספקת לצמחים מים ומלחים.