הזית כסמל

 

סמל השלום

סמל של השלום הנפוץ ביותר הוא של היונה עם ענף של זית.

 

 

 

בר כוכבא

בדינר כסף מתקופת בר כוכבא מסמל הכד את פריון הארץ וגם ענף הזית סמל לנס פך השמן שבחג חנוכה.

 

 

סמל המדינה

ענפי הזית משני צידי המנורה ובניהם כתוב "ישראל" מסמלים את הכמיהה לשלום מאז קום המדינה וקושרים את סמל המדינה למסורות היסטוריות קדומות. הזית כמו השמן המאיר במנורה.

 

 

צה"ל

החרב הלפופה בענפי זית מסמלת את השילוב בין ההגנה מחד והכמיהה לשלום מאידך. חשוב לדעת כי סמל זה הייה קיים עוד לפני קום צה"ל והוא הוענק למסיימי קורס קצינים ב"הגנה"

 

 

הנח"ל

בסמל של "נוער חלוצי לוחם" יש שילוב של ענפי זית, המגל היינו סמל חקלאי-חלוצי והוא משולב עם החרב וענפי זית בשני צידיו כאשר הם נוגעים בבסיסי החרב והמגל.

 

 

שמן

סמל הכד המעוטר במטבעות יהודיים עתיקים ובייחוד במטבעות של ימי המרד הראשון ומרד בר כוכבא כשהעם נלחם על חירותו ועצמאותו. הכד הוא סמל לפריון הארץ ולנס חנוכה. במטבעות נכתב "לחירות ירושלים". בסמל של ביח"ר "שמן" מבוטא הצירוף של שני יסודות אלו: פוריות הארץ וחירות העם.

 

 

   קפריסין.

בדגל קפריסין מופיעה הצללית של צורת האי ושני ענפי זית מוצלבים תחתיה. אי זה ידע מלחמות רבות במהלך ההיסטוריה ועד היום. תושבי האי מתפרנסים מחקלאות ותיירות, וברורה כמיהתם לשלום.

 

 

האו"ם

כדור הארץ במרכז ומשני צידיו זרי זית מעוגלים ומסוגננים. בסמל זה ברור הקשר בין האומות המאוחדות לבין השלום והאיחוד העולמי אותו מסמל הזית.

 

 

 

 

גם גופים ממשלתיים וערים רבות בארצנו משתמשים בענפי זית בסמליהם כדוגמת: המשטרה, עיריית ירושלים, רמלה, לוד, הרצליה, נצרת עלית, צפת, מגדל העמק. ובנוסף ניתן לראות את הזית/ענפיו/תוצרתו בבולים כמו: בול פלשתינה, בול מועדים לשמחה תשי"ב {1952}, בול ביטחון תשי"ז {1957}, בול העשור תשי"ח {1958}, בול מועדים לשמחה תש"ך {1960}, בול דואר אויר, בול יום הזיכרון בשנת היובל ועוד.